МЗТ Скопје и Карпош Соколи во „мајсторка“ за шампионската титула

timthumb (1)

Екипите на МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи попладнево ќе го играат решавачкиот петти натпревар во финалето од плејофот на домашното кошаркарско првенство.

Ајакс и Јунајтед во дуел за трофејот од ЛЕ и место во ЛШ

timthumb (1)

Екипите на Ајакс и на Манчестер Јунајтед вечер со почеток од 20 часот и 45 минути во Стокхолм ќе го почнат финалето од фудбалската Лига Европа.

Меси осуден на казна затвор

timthumb

Врховниот суд на Шпанија ја потврди пресудата за Лионел Меси со казна затвор во траење од 21 месец, објавија денеска тамошните медиуми.

Кливленд на чекор од финалето во НБА лигата

timthumb

Актуелниот НБА шампион Кливленд го дели само една победа од пласманот во големото финале.

Квадрадо потпиша за Јувентус до 2020 година

timthumb (3)

Колумбиецот Хуан Квадрадо ќе остане во редовите на Јувентус се до 2020 година. Ова и официјално го потврди актуелниот италијански шампион во соопштението објавено на својата интернет страница.

Трето по ред НБА финале за Голден Стејт

timthumb (2)

Екипата на Голден Стејт трета сезона во низа ќе игра во големото финалето на НБА лигата. „Воините“ ноќеска во натпреварот број 4 од финалето на Западната конференција го совладаа Сан Антонио на негов терен со 129:115 и со максимални 4-0 го елиминираа ривалот.

Комплетирано претпоследното коло во Серија А

timthumb (1)

Со натпреварот Пескара – Палермо кој заврши со победа на Пескара од 2-0, синоќа се комплетира е 37. претпоследно коло во италијанската Серија А.

Нова победа за ракометарите на Вардар

timthumb

Ракометарите на Вардар вечерва остварија нова победа во плеј офот откако во првиот натпревар од 8. коло како гости го совладаа битолски Пелистер со 36:24 (14:13).